Tytuł: Porady psychologa.
Typ: Oświatowe
Data wydarzenia: 31.08.2020 r., godz. 11.11
Miejsce: Przedszkole

Za chwilę Twoje dziecko pójdzie pierwszy raz do przedszkola
Jakie emocje towarzyszą dziecku, które pierwszy raz lub po dłuższej przerwie pójdzie do placówki przedszkolnej ?

Dla dziecka jest to bez wątpienia bardzo ważne wydarzenie i odczuwalna zmiana szczególnie w obecnej sytuacji, gdzie czas Kwarantanny związany z COVID 19 sprawił, że całymi rodzinami zostaliśmy zamknięci w domach. A zmiany, jak wszyscy wiemy, wiążą się z przeżywaniem skrajnych emocji. Z jednej strony malec nie wie do końca, co go czeka, nie wie też, czego się może spodziewać. Może to powodować w nim niepewność i lęk szczególnie przed rozstaniem z rodzicem, obawę przed nowym, nieznanym miejscem, nauczycielem, czy nowymi dziećmi. Z drugiej strony, jak my dorośli odpowiednio je przygotujemy będzie mogło odczuwać pozytywne emocje takie jak: radość z zabawy nowymi zabawkami, poznanie nowych dzieci, nowego placu zabaw. Zarówno te pozytywne, jak i trudniejsze emocje są potrzebne, należy je uszanować i pozwolić malcowi na przeżycie ich i zmierzenie się z nimi.

Pierwszą i podstawową zasadą jaka powinno się zastosować jest rozmowa z synem czy córką oraz próba odpowiedzenia na pytania, jakie dziecko na temat przedszkola zadaje. Nie zapominajmy dopytać dziecka jak widzimy, że coś je trapi, jak myśli o przedszkolu. Nie pozwólmy na to aby dziecko zostało bez odpowiedzi na nurtujące je pytania, aby nie wzbudzić w nim lęku czy niepewności. Warto mówić o tym co działo się w przedszkolu jak starszy brat czy siostra uczęszczali do przedszkola. Zawsze w okolicy znajdują się bliskie dziecku osoby, które również możemy zaprosić do rozmowy. Warto również podzielić się z dzieckiem naszymi wspomnieniami z dzieciństwa, fajną, zabawną historyjką, którą nosimy w pamięci. Ważne aby czas przedszkola kojarzył się dziecku z fajnym czasem na budowanie pierwszych przyjaźni, pierwszych poważnym rozmów, przemyśleń na temat poznawanych zjawisk.
Odczucia i emocje dorosłych również nie mogą zostać pominięte. Warto porozmawiać z kimś bliskim o tym jak sami się czujemy oddając naszą pociechę do placówki przedszkolnej. Warto zadbać o swoje emocje, nie zamartwiać się, że maluch sobie nie poradzi. Dzieci nawet małe bardzo czują emocje swoich rodziców i martwiąc się przekazujemy im nieświadomie swoje obawy.
Rozmowy o nowym wydarzeniu (zmiany żłobka na przedszkole) w życiu dziecka warto rozpocząć już na początku wakacji. Zakończenie okresu Żłobkowego, czy moment powrotu mamy do pracy, rozpoczyna nowy etap w życiu dziecka. Warto o tym pamiętać, czas mija, a dziecko staje się coraz starsze, dorasta i z maluszka żłobkowego przeistacza się w przedszkolaka. Trzeba zapoznać się z listą potrzebnych rzeczy, które dziecko powinno posiadać idąc pierwszy dzień do przedszkola. Warto razem zrobić zakupy, wybrać worek na stój sportowy, kupić ulubiony kolor szczoteczki do zębów i pastę, wybrać razem obrazek na kapciach do przedszkola. Bardzo ważne jest, aby dziecko okres przygotowań traktowało jako fajną przygodę i zabawę. Zadbajmy o odpowiedni moment na zakupy aby dziecko nie było śpiące czy głodne bo nie sprawi mu to przyjemności. Wybierając się do sklepu warto już w domu przygotować wspólnie listę potrzebnych rzeczy. Warto pamiętać o dobrym nastoju dziecka i nas samych. Lista potrzebnych rzeczy znajduje się w zakładce Dla Rodzica: Praktyczne porady dla rodziców dzieci rozpoczynających pobyt w przedszkolu. Możemy dziecko przygotować również sporządzając razem plan dnia (zbliżony do planu przedszkolnego) i praktykując pewne zwyczaje już w domu. Plan dnia możemy spisać na tablicy, stworzyć go z naklejek czy wspólnych rysunków. Warto przedyskutować w jakich godzinach dziecko będzie odprowadzane i o której odbierane z przedszkola. Pozwoli to dziecku na zadanie pytania Pani czy mama już nie idzie?.

W naszym przedszkolu plan dnia przedszkola znajduje się w Aktualnościach „Ważne informacje dotyczące dzieci rozpoczynających uczęszczanie do przedszkola”

Przed nami ostatni tydzień wakacji. Dobrze byłoby ten czas spędzić na planowaniu, oglądaniu zakupionych rzeczy do przedszkola, przygotowywaniu się do nowego etapu nie zapominając o letnich spacerach, swobodzie i czasie wolnym, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju każdego człowieka.

Życząc Państwa dzieciom samych wspaniałych chwil w przedszkolnych progach
Justyna Niewiatowska psycholog przedszkolny

Wytworzył: Bogusława Kaźmierczak, data: 31.08.2020 r., godz. 11.16