Praktyczne porady dla rodziców dzieci rozpoczynających pobyt w przedszkolu.

Praktyczne porady dla rodziców dzieci rozpoczynających pobyt w przedszkolu.

Do Rodziców!
Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa!
Malucha czekają poważne zmiany w życiu, często trudne do zaakceptowania. Ale to co nowe, wcale nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu dziecko i siebie przygotować.
Dziecku, Rodzicom i sobie życzymy, aby ten pierwszy krok do samodzielności łączył się z miłymi przeżyciami.
CO POTRZEBNE DO PRZEDSZKOLA?
• luźne spodnie lub spódniczka w gumkę, bluza dresowa lub lekki sweterek - czyli ubiór "na cebulkę", ważniejsza wygoda od elegancji,
• kapcie (jeśli zapinane to najlepiej na rzepy), kurtka z suwakiem, który łatwo się zapina,
• ubrania z rozciągliwymi dekoltami,
• majteczki, rajstopy i spodnie na zmianę (gdyby zdarzyła się "wpadka"),
• bluzeczka do przebrania (gdy przy zupie zadrży ręka),
• ukochana przytulanka, dzięki której łatwiej będzie przeżyć rozstanie z rodzicami.
NADAJĘ SIĘ NA PRZEDSZKOLAKA gdy:
• Zostaję na trochę bez rodziców.
• Umiem się ubrać i rozebrać (jeszcze nie całkiem samodzielnie).
• Umiem się sam załatwić i umyć ręce (czasami ktoś mi pomaga).
• Sam jem (chociaż nie robię tego szybko).
• Mówię zdaniami (to nie jest największy problem, bo w przedszkolu się nauczę).
CO MOŻE POMÓC DZIECKU?
• wcześniejsze przyzwyczajanie dziecka do przebywania w nowym miejscu pod opieką osób trzecich, kontaktowanie dziecka z rówieśnikami, np. na placu zabaw,
• uczenie dziecka poprzez zabawę czynności związanych z samoobsługą,
• informowanie dziecka o tym, że czas w przedszkolu będzie spędzało w towarzystwie innych dzieci, bez rodziców,
• ważne jest, aby rodzice podczas rozstania z dzieckiem byli spokojni (dziecko wyczuwa niepokój dorosłych),
• zabawy z dzieckiem „w przedszkole”, przedstawianie jego realnych zalet, m.in. obecność rówieśników, wielość zabawek,
• akceptacja płaczu dziecka przez rodziców - naturalnej, zdrowej reakcji na nową sytuację (nie należy dziecka zawstydzać) – szybka zmiana uczuć dziecka powoduje, że za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi,
• wcześniejsze poznanie przedszkola - spacery w kierunku placówki, krótkie wizyty w ogrodzie przedszkolnym i przedszkolu,
• "kawałek domu" - drobiazg przyniesiony przez dziecko z domu, np. ulubiona zabawka, poduszeczka, zdjęcie rodzica,
• wcześniejsze odbierania dziecka w początkowym okresie (zawsze należy odbierać dziecko zgodnie z obietnicą).
DOBRE RADY
1. Kompletuj wyprawkę wspólnie z dzieckiem i ciesz się, że będzie korzystać z niej w przedszkolu.
2. Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
3. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
4. Nie obiecuj; jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może być to forma przekupywania.
5. Kontroluj się co mówisz. Zamiast: już możemy wracać do domu, powiedz: teraz możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
6. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.
7. Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze uśmiechem!

Życzymy powodzenia i będziemy się starać aby dzieci czuły się w przedszkolu bezpiecznie i były zadowolone!!!

Wytworzył: Bogusława Kaźmierczak, data: 01.07.2015 r., godz. 10.12
Wprowadził: Bogusława Kaźmierczak, data: 01.07.2015 r., godz. 10.06