"Przyłapani na czytaniu"

Projekt ma na celu propagowanie codziennego głośnego czytania dzieciom jako skuteczną, tanią i przyjazną metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju: psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego, oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjionalnych i intelektualnych.

Niestety, w chwili obecnej książka stała się zaledwie jednym z wielu środków umożliwiających nam kontakt z kulturą. Pojawiło sie wiele innych możliwości przekazywania informacji, a piękna i naprawdę wartościowa  literatura dziecięca coraz częściej ginie w lawinie filmów i gier komputerowych. Kontakt z literaturą, jeśli jest dostatecznie żywy głęboko rozwija osobowość dzieci. Kiedy dziecko słucha ciekawej książki, przeżywa losy bohaterów, uczy się oceniać postępowanie książkowych postaci, odróżniać to co jest dobre, od tego co złe.

Korzyści z głośnego czytania dziecku:

• Buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem
  • Zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
  • Rozwija język, pamięć i wyobraźnię
  • Uczy myślenia, poprawia koncentrację
  • Wzmacnianie poczucie własnej wartości dziecka
  • Poszerza wiedzę ogólną
  • Uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu
  • Zapobiega uzależnieniu od telewizji i kopmutera
  • Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie