Projekt "Książka (dla) Przedszkolaka"

Organizator projektu: BLIŻEJ PRZEDSZOLA magazyn o wychowaniu i edukacji dzieci

Termin realizacji projektu: rok szkolny 2023/2024

„Książka (dla) Przedszkolaka” to projekt czytelniczy mający na celu zachęcenie

nauczycieli do podejmowania działań promujących czytelnictwo wśród

przedszkolaków.

Projekt ten ma przybliżyć dziecku książkę, nauczyć szacunku i dbałości, wykształcić na tyle potrzebę obcowania z książką by w przyszłości czytanie stało się przyjemnością, a nie koniecznością przeczytania kolejnej szkolnej lektury. Przeznaczony jest do realizacji na zajęciach z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jego realizacja zależy głównie od postawy i zainteresowań nauczyciela, który spośród wielu treści zawartych w programie wybierze najbardziej odpowiednie dla swoich wychowanków, uwzględniając przy tym ich osobiste zainteresowania.

Czytanie dzieciom jest nieodłącznym elementem pracy nauczyciela w przedszkolu i dlatego też chciałabym włączyć do realizacji tego projektu rodziców.

CELE PROJEKTU:

•       Budzenie zaciekawienia książką przez ciekawe zabawy literacko-teatralne, wycieczki oraz przemyślany i atrakcyjny kącik książek w sali przedszkolnej.

•       Budowanie bogatego języka.

•       Kształcenie nawyków czytelniczych, nabywanie nawyku dbania o książki i ich

szanowania.

•       Doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem.

•       Rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, rozbudzanie ciekawości świata.

•       Rozbudzanie wyobraźni.

•       Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.

•       Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.

•       Budowanie i pogłębianie więzi między rodzicem i dzieckiem; nauczycielem i dzieckiem.

•       Przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.